Miejsce przy oknie

Rozbrajające szczury

Podczas pierwszych 2 tygodni spędzonych w Kambodży widzieliśmy zaledwie 3 szczury, z czego jeden ważył ok. półtora kilograma.

Wielkoszczur z APOPO
Wielkoszczur z APOPO

Jego nazwa gatunkowa to wielkoszczur, a po raz pierwszy zobaczyliśmy go w siedzibie APOPO.  APOPO jest belgijską organizacą non-profit wykorzystującą wielkoszczury do wykrywania min przeciwpiechotnych, niewybuchów i gruźlicy. W porównaniu z tradycyjnymi metodami, szczury są bardziej efektywne, a koszt rozminowania jest niższy. Koszt wyprodukowania i podłożenia jednej miny przeciwpiechotnej to zaledwie 3-75 dolarów, podczas gdy usunięcie jej tradycyjnymi metodami to wydatek 300-1000 dolarów. Wyszkolenie jednego szczura trwa 9 miesięcy i kosztuje 6000 euro. Każdy szczur pracuje 3 godziny dziennie przez 7 lat.

APOPO zaczęło swoją działalność 12 lat temu w Tanzanii, a w 2015 trafiło do Kambodży. Kambodża jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Od 1979 roku znaleziono tu 64 tysiące niewybuchów. Kraj ten ma również najwyższy współczynnik ludzi z amputacjami spowodowanymi przez miny per capita na świecie. W wartościach bezwzględnych jest to 25 tysięcy ludzi żyjących z amputowanymi kończynami.

Szacuje się, że na terenie Kambodży znajduje się obecnie 4-6 milionów niewybuchów, które są pozostałością po wojnie domowej, bombardowaniach USA w czasie wojny w Wietnamie, Czerwonych Khmerach oraz inwazji Wietnamu na Kambodżę.

Największe skupiska min w Kambodży
Największe skupiska min w Kambodży
Bomby zrzucone przez USA w czasie wojny w Wietnamie
Bomby zrzucone przez USA w czasie wojny w Wietnamie

Wielkoszczury dzięki swojemu niezwykłemu zmysłowi węchu są w stanie w pół godziny przeszukać obszar wielkości kortu tenisowego, który technicy z wykrywaczami metalu sprawdzaliby nawet przez 4 dni.
Miny wybuchają pod naciskiem co najmniej 5 kilogramów, więc półtorakilogramowe szczury są w pełni bezpieczne. Dodatkową przewagą wielkoszczurów jest to, że wyczuwają one zapach materiałów wybuchowych, ignorując kawałki metalu, które spowolniłyby prace z użyciem wykrywaczy metali.

Wielkoszczur podczas pracy
Wielkoszczur podczas pracy

W 2018 roku dzięki wielkoszczurom zostało rozbrojonych 12 pól minowych w Kambodży o łącznej powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych. W tym czasie 29 wielkoszczurów znalazło 143 miny przeciwpiechotne i 142 niewybuchy. Dotychczas mają one stuprocentową skuteczność. Ich praca dała 12 tysiącom ludzi możliwość bezpiecznego korzystania ze swojej ziemi.

Poniżej możecie zobaczyć wielkoszczury w akcji:

Dodatkowo po rozminowaniu terenu wszyscy mieszkańcy poddawani są badaniu na obecność gruźlicy. Funkcję diagnosty pełni wielkoszczur, który jest w stanie wyczuć zmiany chorobowe u ludzi.

3 odpowiedzi do artykułu “Rozbrajające szczury

  1. Jasio

    No i proszę , okazuje się, że i szczur może być pożytecznym zwierzątkiem .W dodatku ten szczur kształt tułowia ma jak Funia tylko ogon zdecydowanie cieńszy, więc wygląda znajomo.
    Natomiast informacja o minach trochę mnie zmroziła. Nie byłem świadomy tego typu zagrożenia. Następną wiadomość poproszę bardziej optymistyczną.
    Trzymajcie się ciepło.

  2. Przemek

    Wiecie może jak wygląda ‘szczurza diagnostyka’? Wystarczy obwąchać pacjenta czy trzeba ‘lekarzowi’ chuchnąć w twarz a raczej ryjek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *