Miejsce przy oknie

Być jak David Attenborough

Nasza wycieczka przyrodnicza zaczęła się już pierwszej nocy, kiedy wybraliśmy się na plażę, żeby zobaczyć świecący plankton. Okazuje się, że tutaj te małe żyjątka zaczynają świecić, gdy zmąci się wodę. Niestety, podobnie jak zorza, nie wygląda to tak spektakularnie jak na zdjęciach. Widać po prostu nieliczne małe świecące punkciki w morzu oraz na plaży podczas odpływu. Nie udało nam się zrobić zdjęć tego zjawiska, natomiast udało nam się nakręcić inną ciekawostkę, znaną z filmów przyrodniczych.

Kraby te znaliśmy z filmów BBC, a w szczególności zapadł nam w pamięć fragment jak wymieniają się muszelkami.

Po drodze na plażę udało nam się spotkać dwa ciekawe gatunki drzew. Pierwszym z nich jest figowiec dusiciel, który jest swego rodzaju pasożytem. Jego nasionko kiełkuje na drzewie i rośnie w dół oplatając gospodarza. Po latach ofiara opleciona jest tak mocno, że niemożliwy jest jej dalszy wzrost i drzewo obumiera. Figowiec jest w tym momencie na tyle silny, że sam jest w stanie utrzymać swój ciężar i wykorzystuje próchniejące drewno ofiary jako kompost.

Spróchniałe drzewo w żelaznym uścisku figi
Spróchniałe drzewo w żelaznym uścisku figi
Figa z dużym apetytem - zjadła 2 drzewa
Figa z dużym apetytem – zjadła 2 drzewa

Dalej brodziliśmy w wodzie wśród namorzynów. Te rośliny żyją w płytkich zatokach morskich, w których woda znika w czasie odpływu. Ponieważ gatunek ten żyje w podłożu ubogim w tlen, wypuszcza nad dno specjalne korzenie, które pozwalają mu oddychać w czasie odpływu.

Namorzyny w czasie przypływu
Namorzyny w czasie przypływu
Korzenie oddechowe pod wodą
Korzenie oddechowe pod wodą

Niski stan wody ujawnia też kolejne kraby, tym razem w rozmiarze mikro. Gdy woda ustąpi, wygrzebują się one z mułu, kopiąc otworki w dnie morza. Wybrany piasek wyrzucają na brzeg w postaci malutkich kuleczek.

Mieszkanie kraba na plaży
Mieszkanie kraba na plaży
Krab wyglądający ze swojej norki
Krab wyglądający ze swojej norki

Ostatnia ciekawostka jest na poniższym zdjęciu. Jeśli wiecie co to jest, napiszcie w komentarzu.

Brzydal plażowy
Brzydal plażowy

2 odpowiedzi do artykułu “Być jak David Attenborough

 1. Jasio

  Te kulki piasku wyglądają jak korale , jakby naszyjnik. Fig się chyba nie najedliście bo wyczytałem , że to są dzikie figowce i rzadko mają owoce. A co do tego stwora to ja nie wiem !
  Ze względu na rodzaj włosów kojarzy mi się z Jerzym Kryszakiem, ale to chyba nie on.
  Trzymajcie się ciepło.

  1. magda Autor

   Dzięki za zwrócenie uwagi, wpis poprawiony. Tak naprawdę znaliśmy tylko angielską nazwę: strangler fig, więc przetłumaczyliśmy ją dosłownie. Chyba musimy też zmienić podpis pod zdjęciem na: Jerzy Kryszak na plaży 😛
   Trzymamy się gorąco 😉 Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *